Zdrowy sen

Problemy z zasypianiem ma dzisiaj wielu z nas. Około 40% Polaków sięga po środki nasenne, by móc ze spokojem przespać całą noc. Jednak zanim sięgniemy po ostateczne rozwiązanie warto sprawdzić sprawdzone sposoby na zdrowy sen, ponieważ być może wystarczą niewielkie zmiany w trybie życia, aby cieszyć się pełną regeneracją.

Zdrowy sen
Liczba godzin, jaka jest potrzebna, aby wypocząć zależy od organizmu każdego człowieka. Przyjmuje się, że 8 godzin snu jest optymalne, aby nasze ciało nabrało siły i zdążyło zregenerować się po całym dniu. Jednak niektórym potrzebne jest zaledwie 6 godzin, jeszcze inni czują się wyspani dopiero po 10 godzinach. Jest to definiowane trybem życia, rodzajem podejmowanych aktywności fizycznych i codziennych zajęć.

Przede wszystkim, aby cieszyć się zdrowym snem należy pamiętać o podstawowych zasadach higieny tej czynności. Ważne jest, aby prowadzić regularny tryb życia – wstawanie rano o tej samej porze i chodzenie spać o konkretnej godzinie bardzo pomaga przystosować się naszemu organizmowi do określonego harmonogramu dnia. Dzięki czemu zasypianie jest trochę łatwiejsze.

Drzemki w ciągu dnia są bardzo kuszące. Wracając do domu i mając przed sobą jeszcze mnóstwo obowiązków o wiele łatwiej jest zdrzemnąć się na chwilę i później mieć energię na dobrych kilka godzin. Jednak wiele krótkich przerw na spanie w ciągu dnia kończy się nie trzydziestominutową drzemką, a dwu- lub trzygodzinnym spaniem, które wybija z rytmu nasz organizm. Budzimy się wtedy ospali, nie jesteśmy w stanie nic zrobić, a o rytuale wieczornego zasypiania możemy zapomnieć.

Oprócz stałych godzin snu dobrze jest rozplanować regularność swoich posiłków, zwłaszcza tego ostatniego, który powinien być zjedzony minimum 3 godziny przed spaniem. Trawiący żołądek może być przyczyną nie tylko bezsenności, ale również nocnych koszmarów, dlatego jeżeli odczuwamy głód, warto przekąsić coś lekkiego.

Jeżeli chcemy zadbać o zdrowy sen, powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach higieny zasypiania. Dzięki temu uda nam się wypocząć i zregenerować organizm.