Problemy z zasypianiem

Problemy z zasypianiem

Sen jest podstawowym środkiem dla regeneracji każdego organizmu. Dzięki niemu możemy prawidłowo funkcjonować, a nasze ciało nabiera sił na kolejne godziny pracy. Niestety coraz więcej osób cierpi na problemy z zasypianiem, a przyczyn tego zjawiska jest wiele, m.in. stres, zły sposób odżywania czy bierny tryb życia.

Prawie każdy znalazł się przynajmniej raz w sytuacji, w której leżał w łóżku i na siłę zamykał powieki, aby usnąć. Liczenie baranów, przewracanie się z boku na bok, próby myślenia o czymś przyjemnym – to wszystko na nic. Jedynym sposobem okazywało się wtedy sięgnięcie po środki nasenne.

W przypadku problemów z zasypianiem dobrze jest zastanowić się, co może być przyczyną tego zjawiska. Większość z nich ma podłoże emocjonalne i jest spowodowane napięciem nerwowym. Obecnie bardzo trudno jest się zrelaksować, żyjemy w czasach, w których nieustannie się gdzieś spieszymy, mamy stresującą pracę i bardzo dużo obowiązków. Nie pomagają nam też wysokie wymagania, jakie mają do nas inni, ale przede wszystkim my sami. To wszystko może być podłożem do napięcia nerwowego, które powoduje bezsenność.

Wartościowego snu nie zapewniają nam również ważne wydarzenia i troska o bliskie osoby. Nawet, jeżeli uda nam się na chwilę zamknąć oczy, to często budzimy się w nocy i przeżywamy, to co będzie działo się za parę godzin. Warto w takich sytuacjach przygotować sobie wszystko wieczorem, tak aby rano być gotowym do rozmowy o pracę, egzaminu czy startu w zawodach. Dzięki temu zmniejszymy nasz poziom stresu.

Osoby mające problemy ze snem powinny wystrzegać się kawy, herbaty, a nawet coca-coli, ponieważ są to napoje, które zawierają kofeinę – substancję pobudzającą. Podobnie jest ze sportem. Wzmożony wysiłek fizyczny przed snem dostarcza „energetycznego” kopa i nie jest wskazany późnym wieczorem.

Przyczyn bezsenności jest wiele. Warto poświęcić chwilę i przeanalizować, co jest powodem naszego niewyspania. W wielu przypadkach napięcie nerwowe idzie zmniejszyć różnymi domowymi sposobami. Jeżeli to nie pomoże, warto wtedy udać się do lekarza.