Faq

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest melatonina i za co odpowiada?

Melatonina to substancja występująca naturalnie w organizmie człowieka. Jest ona wytwarzana przez gruczoł zwany szyszynką, umiejscowiony w mózgu. Podstawowym regulatorem syntezy melatoniny jest cykl światło-ciemność. Światło naturalne ma zasadniczy wpływ na regulację produkcji melatoniny w ciągu doby. Wydzielanie melatoniny jest stymulowane poprzez impulsy świetlne docierające do siatkówki oka. Neurony zwojów szyjnych prowadzące do szyszynki kontrolują wydzielanie hormonu melatoniny w charakterystycznym rytmie dobowym. W ciągu dnia jest produkowana w niewielkich ilościach, natomiast jej stężenie wyraźnie wzrasta w nocy. Wówczas to wytwarzane jest 80% tej substancji, stąd często jest nazywana „hormonem snu”.

Jak ważna jest melatonina dla zdrowego właściwego snu?

Dzięki produkcji melatoniny ludzki organizm funkcjonuje w prawidłowym rytmie dobowym. Oznacza to, że o właściwej porze odczuwamy zmęczenie i chęć snu, bez trudności zasypiamy, nie budzimy się w nocy, śpimy spokojnie i głęboko.

Jak działa melatonina i co odróżnia ją od innych leków nasennych?

Podstawową różnicą jest mechanizm działania. W odróżnieniu od wszystkich innych substancji nasennych Melatonina Lek-am działa w sposób naturalny, ponieważ uzupełnia niedobory naturalnej substancji. Są one nieuniknione u osób po czterdziestym roku życia i skutkują zaburzeniami snu. Należy podkreślić, że melatonina wywołuje sen zbliżony do snu naturalnego, z zachowaniem wszystkich jego faz, które są zwykle zaburzone przy stosowaniu środków nasennych. Ponadto melatonina nie powoduje uzależnienia i można ją stosować przez długi okres czasu.

Jak to się dzieje, że melatonina nie uzależnia?

Większość środków nasennych prowadzi do uzależnienia. Już po niedługim okresie ich stosowania dawkę tych preparatów stopniowo zwiększa się, ponieważ następuje tolerancja organizmu. Melatonina w odróżnieniu od klasycznych leków nasennych nie uzależnia, ponieważ jest substancją występującą naturalnie w organizmie każdego człowieka. Dlatego stosowanie melatoniny to zupełnie bezpieczny sposób na kłopoty ze snem dla osób po czterdziestym roku życia. Melatonina nie uzależnia i jest całkowicie bezpieczna pod tym względem.

Co z osobami stosującymi przewlekle benzodiazepiny?

Istotne są wyniki badań klinicznych, które pokazują, że rozpoczęcie leczenia melatoniną osób, które systematycznie przyjmowały benzodiazepiny pozwoliło na odstawienie tych ostatnich u 3 stosujących te leki osób. U pozostałych osób można było wyraźnie zmniejszyć stosowane dawki tych uzależniających leków. Należy jednak pamiętać by nie odstawiać benzodiazepin z dnia na dzień. Należy najpierw zacząć przyjmować melatoninę i stopniowo zmniejszać dawki benzodiazepin.

Kto nie powinien stosować melatoniny?

Melatonina jest lekiem bezpiecznym. Nie stwierdzono istotnych działań niepożądanych podczas jej stosowania. Melatoniny, tak jak wielu innych leków, nie powinny przyjmować kobiety w okresie ciąży i w okresie karmienia. Nie powinno stosować się melatoniny u zdrowych dzieci oraz u chorych na nowotwory układu odpornościowego (białaczka, chłoniak). Zaleca się ostrożność w stosowaniu osobom z chorobami autoimmunologicznymi.

Czy sen, jaki daje melatonina różni się od snu po zastosowaniu innych leków nasennych?

Melatonina to nowoczesny środek nasenny i dlatego przynosi zdrowy sen oraz dobre samopoczucie następnego dnia po przebudzeniu. Sen wywołany przez melatoninę uderzająco przypomina sen naturalny, podczas gdy sen wywołany przez większość klasycznych środków nasennych zaburza fazy snu. Melatonina po prostu przywraca właściwy rytm biologiczny organizmu.

Kiedy możemy spodziewać się efektów działania melatoniny?

Efektu działania melatoniny nie należy się spodziewać już po zastosowaniu pierwszej tabletki. Wynika to z faktu, że melatonina działa naturalnie i uzupełnia niedobory naturalnej substancji. Aby widoczny był efekt muszą wytworzyć się receptory dla niej. Dlatego efekt działania melatoniny jest widoczny u większości pacjentów po tygodniu stosowania. U niektórych osób na efekty należy zaczekać nawet i dwa, trzy tygodnie- zależy to od wielkości zaburzeń snu. Po tym okresie stosowania dalsze przyjmowanie melatoniny w sposób ciągły, powoduje utrzymanie się poprawionych parametrów snu w czasie całego okresu stosowania leku.

W Polsce melatonina jest dostępna w aptekach bez recepty. Czy w innych krajach jest także stosowana?

Melatonina znajduje szerokie zastosowanie na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych i Europie stosują ją obecnie miliony pacjentów. Dostępna jest również w Polsce. Osoby z zaburzeniami snu powinny skorzystać z tego, że mamy obecnie zarejestrowaną naszą polską melatoninę. Jest ona dostępna w aptekach bez recepty.

Na jakie parametru snu wpływa melatonina?

Melatonina działa korzystnie na większość parametrów snu. Skraca czas zasypiania i ułatwia zaśnięcie. Zmniejsza również ilość wybudzeń w nocy i ułatwia w tych przypadkach ponowne zasypianie. Działaniem melatoniny odróżniającym ją od pozostałych leków nasennych jest jej zdolność do poprawiania jakości snu – czego objawem jest głęboki zdrowy odprężający sen. Po przebudzeniu osoba, która zastosowała melatoninę czuje się rześka, wypoczęta i odprężona.

Jak czują się osoby stosujące melatoninę, następnego dnia po przebudzeniu?

W przypadku stosowania melatoniny po obudzeniu nie występują zaburzenia koncentracji, senność i inne niekorzystne objawy, które stwierdza się podczas stosowania benzodiazepin. Sprawność psychofizyczna pacjenta stosującego melatoninę nie jest zaburzona. Melatonina nie powoduje zmęczenia porannego i zmęczenia w ciągu dnia.

Jakie są inne, poza regulowaniem zaburzeń snu, działania melatoniny?

Melatonina jest stosowana w jet-lag, czyli zmęczeniu wywołanym zmianą stref czasowych. Objawy jet-lag to m.in.: zaburzenia snu, zmęczenie, ból głowy i złe samopoczucie. Charakterystyczna jest dla tych zaburzeń również dezorientacja, drażliwość, zaburzenia koncentracji i zmiany nastroju. Melatonina jest skuteczna w tym wskazaniu, ponieważ reguluje zegar biologiczny. Podobne zaburzenia wywołuje praca zmianowa oraz nocna i wówczas melatonina również reguluje zaburzone fazy snu i czuwania u tych osób.